Warsztaty MASKI EMOCJI to kreatywne spotkania z grupami dzieci w wieku od 5 lat, dziećmi szkolnymi, także z młodzieżą i dorosłymi. Podczas warsztatów uczestnicy stworzą maski emocji i wejdą z nimi w świat teatru. Warsztaty składają się z 2 etapów, każdy etap to kreatywne 2-godzinne spotkanie warsztatowe. Pierwszy etap to tworzenie samych masek, a drugi, to skonstruowanie z nich kilku, najczęściej od 3 do 5 kukieł. Na tym spotkaniu uczymy się również jak animować maską i kukłą, jak tworzyć krótkie etiudy teatralne.

Wielkość grupy: od 10 do 25 osób. Koszt uczestnictwa w 2-godzinnym warsztacie 45zł/od osoby. W cenie są zawarte wszystkie materiały niezbędne do zrealizowania warsztatów.

Dlaczego Maski Emocji? Twarz ludzka jest bardzo mocnym sygnałem – daje możliwości przekazania różnych nastrojów, a wiadomo, że nie ma teatru bez emocji właśnie. Twarz człowieka to zbiór elementów w obrębie jednej zamkniętej formy, na którym jesteśmy skupieni od pierwszych chwil życia. Nasz mózg analizuje i przetwarza bodźce wzrokowe i dzień po dniu wypracowuje sobie kod odbioru emocji i ich przekazywania. To bardzo pierwotna i uniwersalna zasada komunikacji, na przykład za pomocą uśmiechu albo rozmaitych grymasów, dlatego stwierdziłam, że na pewno uda mi się z tą propozycją trafić do dzieci i młodzieży, gdyż temat maski nadaje się dla wszystkich, niezależnie od wieku i sposobu patrzenia na świat.

Jest to czas wspólnej pracy i zabawy w grupie, próby nazywania emocji oraz namalowania ich. Ważne w tych warsztatach jest to, że tworzymy maski wspólnie, a poszczególne elementy, które dzieci tworzą na tekturze: nosy, oczy, usta, uszy – stanowią wspólną bazę części, z których razem komponujemy gotowe maski. Dobieraniu poszczególnych składowych twarzy towarzyszą dialogi. To ciekawe zjawisko, kiedy twarz skomponowana jest z części stworzonych przez różne dzieci. Powstają naprawdę niesamowite twarze, pełne wyrazu i emocji. To pomaga dzieciom we współpracy i w nazywaniu tych różnych, czasem trudnych stanów, oswajanie ich. Druga część warsztatów jest kontynuacją pierwszej ale z wejściem w zabawy teatralne. Maski stają się pretekstem do stworzenia kilku kukieł. Wchodzimy w przestrzeń wzajemnych relacji, uczymy się animować maską i kukłą. Ta część warsztatów jest wspaniałym przygotowaniem do późniejszych działań teatralnych, które dzieci mogą zrealizować wraz ze swoim wychowawcą. Stworzone obiekty posłużą im do dalszej teatralnej zabawy.

Dodaj komentarz