Co to jest upcycling? I czy ma coś wspólnego z recyclingiem? Pokrótce można stwierdzić, że recycling to przetwarzanie, ale upcycling, choć też polega na przetwarzaniu, podczas tego procesu nadaje rzeczom większą wartość niż miały wcześniej. Często powstają w ten sposób małe dzieła sztuki. Przetwarzać można niemal wszystko, co już straciło swoją funkcję, jest niepotrzebne, przeznaczone do wyrzucenia. Zamiast kupować wciąż nowe rzeczy i tworzyć więcej śmieci, można spróbować wykreować coś z tego co już mamy. Trzeba tylko spojrzeć na te przedmioty jak na nowy materiał. No i uruchomić swoją kreatywność. Gwarantuję, że kiedy się zacznie, nie można skończyć. Wciąż pojawiają się nowe pomysły. A ile przy tym twórczej zabawy!

W duchu upcyclingu z uszkodzonych tkanin roletowych powstają moje torby gnieciołki, tak też tworzę kolekcję UP: to proces nieśpieszny, pozwalający na skomponowanie ubrania czy torby z kawałków różnych niepotrzebnych już nikomu tkanin i danie im drugiego życia. Każda bluza, sukienka czy spódnica UP, która wychodzi z mojej pracowni to obiekt unikatowy. Poszczególne modele różnią się od siebie kolorem, fakturą, stopniem przetarcia. Każdy z nich niesie swoją historię, którą może się z Tobą podzielić.

Ponieważ jestem scenografem i dużo pracuję z dziećmi oraz młodzieżą, podczas warsztatów także często wykorzystuję śmieci, odpady i niepotrzebne materiały. Z nich wyczarowujemy wspaniałe scenografie i kostiumy do spektakli. Odkąd upcycling wszedł do mojego życia, zawładnął sporą jego częścią. Stał się wręcz sposobem na życie. Jeśli jesteś eko i nie lubisz marnować – ta idea jest też dla Ciebie!

Jeśli lubisz poczytać głupotki, to tu historię o tym projekcie opowiadają… ubrania. https://www.myguru.pl/drugie-zycie-starych-jeansow,24,11

Jeśli ciekawi Cię co nowego wyszło spod maszyny, zapraszam na profil na Facebooku: https://www.facebook.com/ideaMYGURU/

Dodaj komentarz