Dziś ruszają próby generalne do spektakli, które tworzymy w ramach najlepszego pod słońcem projektu Teatr w Każdej Wiosce. W czasie prób dzieci i młodzież z 11 grup teatralnych mają możliwość poczuć przestrzeń sceny, sprawdzić jak to wszystko działa razem ze scenografią, kostiumami, muzyką. A ja będę biegać i wieszać na sztankietach dekoracje, które razem z dzieciakami stworzyłam podczas warsztatów. Będziemy też ustawiać światła i wszystkie niezbędne efekty, by oddać nastrój i emocje. Będzie znów to ciepło w sercu, gdy widzi się dzieciaki pierwszy raz na scenie i wzruszenie, gdy już mija kolejny rok, a one rosną w siłę, w odwagę, lśnią! Bo teatr robi cuda!

Dzieciaki cały rok pracują z instruktorami nad swoimi spektaklami. Niektóre grupy tworzą własne scenariusze. Ze mną podczas warsztatów tworzą całą scenografię i kostiumy. Choreograf Alicja Piasecka pomaga wprowadzić piękny ruch do spektakli. A ona to potrafi, bo kocha teatr i sama w nim występowała! Pani reżyser czuwa nad wszystkim, a muzyk Jarek Krawczyk tworzy wspaniałą muzykę do każdego spektaklu. Koordynatorem projektu jest Jolanta Tepper i to dzięki niej ten finał będzie dobrze zorganizowany, a wszystko dopięte na ostatni guzik. Jak już tak wszystkich wymieniam, to nie mogę zapomnieć o organizatorze tego najwspanialszego projektu na świecie: to Gminny Ośrodek Kultury SEZAM w Tarnowie Podgórnym. Bardzo proszę, by inne gminy „spatrzyły” ten pomysł i kształciły wrażliwość swoich dzieci przez TEATR. A oto migawki z tegorocznych warsztatów – przedsmak Finału. 🙂

Gdy projektuję grafikę do folderu, który zawsze towarzyszy nam podczas Finału, staram się znaleźć taki kod wizualny, który będzie rezonował z tegorocznym hasłem projektowym. Hasło, przesłanie na dany rok pracy wymyśla zawsze nasz reżyser: wspaniała Grażyna Smolibocka, która zawsze znakomicie połączy w nim bieżące trendy i ponadczasowe wartości. Tegoroczny brzmi: „Przestrzenie bliskie i dalekie”. Jak to rozumieć? Autorka podsuwa skojarzenia, ale pozostawia dużo miejsca na własne poszukiwania. Oto jej myśl:

„Przestrzeń to ważny element życia człowieka. Kształtuje zachowania, modeluje interakcje z innymi ludźmi. Przestrzeń to pojęcie znaczące – może być obszarem wpływającym na człowieka destrukcyjnie, może dawać szansę rozwoju. Może być przyjazna lub wroga, może otwierać umysły lub niszczyć. Bo przecież przestrzeń ma nie tylko wymiar geograficzny i materialny, ale również społeczny, emocjonalny, psychiczny. Człowiek zawsze znajduje się w jakiejś przestrzeni, tej określonej lub nieograniczonej; zamkniętej lub otwartej.”

Ja zilustrowałam to tak. Na obrazku jest okładka folderu, czyli jego front i tył. Znam tegoroczne scenariusze i myślę, że mój znak oddaje zarówno różnorodność, bliskość i oddalenie, a także próby odnalezienia się w świecie, który jest coraz bardziej przesiąknięty techniką, a może pokazuje też ucieczkę do krainy wyobraźni? Zapraszam serdecznie do Centrum Kultury Przeźmierowo wszystkich, którym teatr jest bliski. Zabierzcie ze sobą dzieci, by mogły zobaczyć swoich rówieśników na scenie. To inspiruje! Najbliższa sobota i niedziela należą do teatromaniaków!!!

Dodaj komentarz